وبلاگ

انواع درآمدها در شرکت های بورس

شناخت انواع درآمد شرکت های بورسی که در صورت های مالی آن موجود است، به تحلیل گران بنیادی یا فاندامنتال، کمک شایانی برای انتخاب سهم بنیادی می کند. هر چه میزان سود شرکت بیشتر باشد، تقسیم سود بیشتری در بین سهامداران و صاحبان اصلی خواهد داشت؛ بنابراین تقاضای خرید برای این سهام بیشتر و ارزش بازار آن ها افزایش پیدا می کند. جریان ورود نقدینگی یکی از موارد حیاتی در بقای شرکت ها می باشد.

تعریف درآمد و انواع آن در شرکت های بورسی:

درآمد در بورس و بازار سرمایه به افزایش حقوق صاحبان سهام به جز آورده آن ها گفته می شود؛ و به نوعی نشان دهنده فروش رفتن کالاها و خدمات شرکت و کسب سود از این طریق است. در شرکت های بورسی به 2نوع تقسیم بندی می شوند:

  • عملیاتی
  • غیر عملیاتی

درآمد عملیاتی در شرکت های بورسی

به هر نقدینگی و دریافتی که از محل فعالیت های منطبق با اساس نامه شرکت باشد، می گویند. به طور مثال اگر تولید محصول اوره در اساسنامه شرکت باشد، تولید اوره و پول دریافتی و سود حاصل از آن عملیاتی محسوب می شود؛ اما اگر اوره محصول اصلی شرکت نباشد و در اساسنامه به آن اشاره ای نشده باشد، به مبلغ کسب شده از آن غیر عملیاتی گوییم.

درآمدهای غیر عملیاتی در شرکت های بورسی

مبالغ کسب شده حاصل از فعالیت های غیر اساسنامه ای را درآمد غیر عملیاتی می گویند. به طور مثال اگر سود و نقدینگی به شرکت از سرمایه گذاری در سهام شرکت های دیگر، خرید و فروش املاک، سپرده کوتاه مدت، سپرده بلند مدت، عاید شرکت شود ( واین موارد در اساسنامه نباشد) غیر عملیاتی محسوب می شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .