وبلاگ

انچه از محافل دولتی در خصوص بودجه1401 و بسته حمایتی بورس به گوش می رسد

Ⓜآکادمی محسنی‌ تبارⓂ

آنچه که از محافل دولتی در خصوص بودجه 1401 و بسته حمایتی بورس به گوش می‌رسد ، چند جنبه مثبت برای بازار سرمایه دارد.

🔹از یک طرف ، سیگنال‌هایی از افزایش نرخ دلار نیمایی که تاثیر مثبت بر بورس خواهد داشت ، صادر شده است ، به این منوال که احتمالا بانک مرکزی از همین اکنون، هر روز به صورت پلکانی، تا پایان سال نرخ دلار نیما را افزایش خواهد داد.

🔸با توجه به این که دلار نیمایی در حال حاضر عدد ۲۴ هزار تومان را رد کرده است، قاعدتا تا پایان سال باید حدود ۳ هزار تومان افزایش یابد که به طور متوسط ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان خواهد بود و پذیرش این رقم برای تیم اقتصادی دولت دور از ذهن نخواهد بود.

🔹این رخداد در راستای نزدیک کردن دلار بازر آزاد به نیما است ، لکن سود صادرکنندگان محصولات پتروشیمی و سایر صنایع بورسی را بالا می برد.

🔸مالیات سهام به بورس بر می گردد
از سویی دیگر، یکی دیگر از روش های جذب نقدینگی برای کمک به شرایط کنونی بازار، حمایت از صندوق تثبیت بازار است که طبق شنیده ها در بسته پیشنهادی وزارت اقتصاد به دولت، مالیات دولت از نقل و انتقال سهام ، قرار است به این بازار بر‌گردد و از طریق صندوق تثبیت به بازار تزریق شود که البته احتمالا عدد آن بیشتر از ۶ هزار میلیارد تومانی است که در بودجه دیده شده است.

🔹توپ قیمت خوراک در زمین وزارت نفت با تغییر فرمول
از آنجایی که نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی طبق بودجه سنواتی و بر اساس فرمول محاسبه می شود، وزارت نفت باید با تعیین فرمول جدید به حاشیه های قیمت خوراک گاز کمک کند. از سویی دیگر ، طبق گفته یکی از مدیران سازمان برنامه و بودجه ، سقف قیمت گاز سوخت ۳۳هزار و ۲۰۰ تومان است که اگر همین عدد در بودجه محاسبه شود، به بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

🔸خودرویِ بورسی؟
در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا به نظر می‌رسد، فقط خودروهایی کم تیراژ مانند تارا، دنا،هایما و خودرو های گروه بهمن قابلیت ورود به بازار بورس کالا را دارند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .