وبلاگ

اوراق بدهی چیست؟

اوراق بدهی

در بازارهای مالی سراسر دنیا، معاملات بر بستر برگ سهام شرکتها، انواع اوراق، صندوق ها، انواع سکه ها و ارزهای دیجیتال و… هستش. هر فرد سرمایه گذار، با توجه به دانش، مهارت و علاقه خود، حوزه فعالیت و سرمایه گذاری خودشو انتخاب میکنه. البته که داشتن دانش
و مهارت کافی جهت سرمایه گذاری در بازارهای مالی، لازمه این کار و از واجباته و ورود بی گدار و بی هدف و بدون آموزش همواره فرد رو دچار ضرر و زیان های جبران ناپذیری میکنه. در این مقاله به یکی از موضوعات مهم در بازار سرمایه ایران میپردازیم. در این مقاله قراره اوراق بدهی که شاید خیلیا درموردش اطلاعاتی ندارن رو بشناسیم. با بورس‌فا همراه ما باشید.

مقدمه ای بر اوراق بدهی

بیشتر شهروندانی که در این جامعه زندگی می‌کنن، جهت خرید مسکن، خودرو و… نیاز به دریافت وام از بانکهای مختلف دارن؛ سازمان‌ های تجاری نیز مثله افراد جامعه، باید جهت تامین منابع مالی خود و دریافت وام به بانکها مراجعه کنن. با این حال، اگه مقدار تامین منابع مالی زیاد باشه، بانکها توان پرداخت وام‌ های کلان به این سازمان ‌ها رو نداشته و به همین دلیل برای تامین منابع مالی فعالیت‌های خود، باید از روش‌های دیگه ای استفاده کنن. یکی از روش‌های تامین منابع مالی، انتشار اوراق بدهیه تا از این طریق بتونن سرمایه ‌های خرد و کلان خودشونو جمع‌ آوری کنن و اهداف سازمان ها و ادارات خودشونو به بهترین نحو پیش ببرن.

اوراق بدهی چیست؟

اوراق بدهی از یک سو، تامین کننده بودجه لازم برای پیاده ‌سازی طرح‌ ها و پروژه های شرکت‌ها و نهادهاست و از سوی دیگه، روشی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری و ایمن کردن پرتفو یا سبد سهام سرمایه ‌گذاران در بازار سرمایه هستش. از اونجا که اوراق بدهی نظیر انواع اوراق مشارکت، اوراق خزانه اسلامی و… دارای سود ثابت هستن، می تونه ریسک سرمایه ‌گذاری رو تا حد قابل توجهی کاهش بده. اوراق بدهی یا اوراق قرضه به طور معمول توسط دولت منتشر و ضمانت میشه و از اونجا که پرداخت اصل و فرع این اوراق توسط دولت تعهد و ضمانت میشه، بدون خطر محسوب شده و مورد اطمینان سرمایه ‌گذاره و ریسک اون بسیار پائینه؛ به بیان دیگه، سرمایه ‌گذار بخشی از سرمایه خودشو در محلی سرمایه ‌گذاری کرده که برای اون سود ضمانت شده در نظر گرفته شده است.

مشخصات اوراق بدهی

کلیه اوراق بدهی مشخصات مشترکی دارن که با اون‌ ویژگی ‌ها شناخته و تعریف میشن. در ادامه به شرح این مشخصات می‌پردازیم:

1.تاریخ سر رسید

تاریخ سر رسید، به تاریخ پایان یک دوره‌ در اوراق بدهی گفته میشه. در این تاریخ، صاحبان اوراق بدهی، ارزش اسمی اوراق خودشونو دریافت میکنن.

۲.ارزش اسمی

به اصل مبلغ وام، ارزش اسمی گفته میشه که در تاریخ سر رسید اوراق بدهی، این مبلغ به خریدار اوراق بازپرداخت میشه.

3.نرخ سود اسمی

به نرخ بهره ‌ای گفته میشه که به طور دوره ‌ای و تا سر رسید اوراق پرداخت میشه. برای مثال اگه اوراق بدهی یک فرد به ارزش اسمی 100 هزار تومن و با نرخ سود اسمی 20 درصد با تعداد دو دوره در سال باشه؛ این به این معنیه که اون فرد هر 6 ماه یک بار، به میزان 10 درصد و به مبلغ 10 هزار تومن به عنوان نرخ سود اسمی اوراق تا سر رسید اوراق دریافت میکنه.

4.قیمت فروش

چنانچه مالک اوراق اگه نخواد تا زمان سر رسید اوراق منتظر بمونه، میتونه اوراق خودشو در روزهای غیرتعطیل در بازار سرمایه و به قیمت اون روز بازار، به فرد دیگه ای بفروشه. شایان ذکره که قیمت بازار با توجه به مسائل مختلفی تعیین میشه؛ از جمله این مسائل میشه به نرخ سود در بازار پول اشاره کرد.

5.نرخ سود تا سر رسید

چنانچه شخصی اوراق بدهی خودشو در اولین روز انتشار خریداری کنه، نرخ سودش، نرخ سود اسمی تلقی میشه؛ ولی اگه بعد از انتشار و به قیمت تعیین‌ شده بازار اقدام به خرید اون اوراق کنه و اون‌ها رو تا سر رسید نگه ‌داری کنه، نرخ سود تا سر رسید یا YTM گفته میشه. اغلب اوراق بدهی ها با نرخ سود تا سر رسید، خرید و فروش میشن؛ به‌ عبارتی در هر لحظه، اوراق به قیمتی خاص در بازار خرید و فروش میشه. سرمایه‌ گذاران نرخ سود تا سر رسید رو به ‌صورت لحظه ‌ای محاسبه کرده و جهت خرید و فروش اوراق بر این مبنا تصمیم می‌گیرن.

اوراق صکوک

اوراق اجاره

یکی از مهمترین انواع صکوک معرفی‌ شده، صکوک اجاره هست که دارنده اون به ‌صورت مشاع، مالک بخشی از دارایی هست که منافع اون بر اساس قرارداد اجاره به مصرف ‌کننده یا بانی واگذار شده هستش. در صکوک اجاره، حق استفاده از منافع دارایی یا مجموعه ‌ای از دارایی ‌ها، در برابر اجاره ‌بها از مالک به شخص دیگه ای منتقل میشه. مدت قرارداد اجاره مشخصه و میتوان اجاره‌ بها رو در ابتدای دوره، انتهای دوره، با سر رسیدهای ماهانه، فصلی و یا سالانه پرداخت کرد. از اونجائیکه صکوک اجاره، بیان ‌گر مالکیت مشاع فرد هستش، میتوان اون رو در بازار ثانویه و به قیمتی که به‌ وسیله عامل‌ های بازار تعیین میشه، معامله کرد.

 

گواهی سپرده

گواهی سپرده مدت ‌دار ویژه سرمایه ‌گذاری عام

سپرده مدت ‌دار ویژه سرمایه ‌گذاری عام، به سپرده ‌ای گفته میشه که نزد بانک با سر رسید مشخص افتتاح شده و بانک در ازای اون، اقدام به صدور گواهی به همین نام میکنه. گواهی سپرده مدت ‌دار ویژه سرمایه‌ گذاری عام، با نام یا بی ‌نام بوده و شرایط عمده قرارداد سپرده‌ گذاری در اون ذکر میشه.

گواهی سپرده مدت‌ دار ویژه سرمایه ‌گذاری خاص

سپرده مدت ‌دار ویژه سرمایه ‌گذاری خاص، به سپرده‌ هایی گفته میشه که بانک برای تجهیز امکانات و تامین منابع مالی طرح‌ های جدید تولیدی، ساختمانی، خدماتی و نیز توسعه و تکمیل طرح‌ های سودآور موجود با سر رسید مشخص افتتاح میکنه و این اوراق رو در ازای افتتاح سپرده مدت ‌دار ویژه سرمایه ‌گذاری خاص صادر میکنه.

نحوه خرید اوراق بدهی

خرید و مقایسه اوراق بدهی بر مبنایی خاص صورت میگیره. همون طور که در بالا به‌ صورت خلاصه گفته شد، برخی از اوراق بدهی بدون پرداخت سود دوره ‌ای هستن و برخی نیز دارای پرداخت سود با دوره‌ های پرداخت مختلف و نرخ سود اسمی هستن.

برای خرید اوراق بدهی باید معیارهای زیر در نظر گرفته شود:

برای خرید اوراق بدهی باید معیارهایی در نظر گرفته بشه. معیار اول، نرخ سود سالانه هستش که مبنای خرید و فروش اوراق سهام قیمت و شاخص‌ های عملکردی همچون نسبت P/E، نسبت P/B، نسبت P/S، نسبت P/NAV و… است؛ اما مبنای خرید و فروش اوراق بدهی، سود معادل سالیانه در زمان خرید است. همچنین معیار دوم، نحوه محاسبه نرخ سود مؤثر سالیانه هستش که نرخ سود مؤثر سالیانه اوراق بدهی، با اصل تنزیل پول محاسبه میشه. محاسبه این نرخ سود برای یک سرمایه‌ گذار عادی به‌ ویژه در سود اوراق بدهی با پرداخت میان ‌دوره ‌ای کمی پیچیده هست.

اصل تنزیل

اصل تنزیل یا discounting بر مبنای منطق ارزش زمانی پول استواره. به بیان دیگه، ارزش هزار تومن امروز بیشتر از هزار تومن فرداست؛ زمانی‌ که به ‌منظور سپرده‌ گذاری به بانک مراجعه میکنیم، بانک سود سالانه را اعلام کرده و ما با توجه به میزان پول خود و سود بانکی سال بعد پول داریم. برای مثال مبلغ 100 میلیون تومن پول با سود بانکی 15 درصدی سال دیگه میشه 115 میلیون تومن. در بازار بدهی قیمت اسمی اوراق بدهی همون مبلغی که در زمان سر رسید اوراق دریافت میکنیم، مشخصه. قیمت فعلی اوراق را نیز عرضه و تقاضای بازار مشخص میکنه؛ اما سود معادل سالیانه مجهوله که با قرارگیری در فرمول مربوطه محاسبه میشه.

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .