وبلاگ

بازارها در انتظار گام آخر مذاکرات برجامی ؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

Ⓜآکادمی‌محسنی تبارⓂ

بازارها در انتظار گام آخر مذاکرات برجامی

؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

🔻شاخص کل بورس چهارشنبه افت بسیار خفیف ۲۶۰۰ واحدی (معادل ۰.۰۲ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن اما با رشد ۰.۵ درصدی همراه شد.

🔻ارزش معاملات خرد به ۴۰۵۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودروسازان، فلزات و چند رشته‌ای‌ها و در بین نمادها شستا، پالایشی یکم و دارا یکم بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

🔻حقیقی‌ها همچنان در سمت فروش فعال‌تر بودند و خروج پول ۴۶۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای سمازن و فرابورس بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و سرمایه‌گذاری‌ها و نمادهای وتوصا و فملی داشتند.

🔻عشقی: بازار به حدی رسیده است، که قیمت‌های ذاتی سهام بالاتر از قیمت‌های موجود است./ بازار ثبات خوبی دارد ولی زمان می‌برد تا این قیمت‌ها رشد کند و متناسب با سودآوری شرکت‌ها شود./ تا پنج یا شش ماه آینده می‌شود شاهد ثبات قیمتی در سهم‌ها باشیم./ در حال حاضر داریم در حوزه دامنه نوسان نیز اقداماتی را انجام می‌دهیم.

🔻عشقی: همانطور که وعده داده بودیم طی دو ماه اخیر تمام زیرساخت‌های فنی لازم انجام و با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در مجلس شورای اسلامی شاهد پرداخت سود سهام همه‌ شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از طریق سامانه سجام خواهیم بود.

🔻فاطمی امین: یارانه به جای دارو، به مصرف کننده نهایی تخصیص پیدا می کند./ یارانه دارو حذف نخواهد شد بلکه به تدریج به سمتی می‌رود که این یارانه از طریق شرکت های بیمه به مردم پرداخت شود.

🔻رئیس سازمان خصوصی سازی از پیشنهاد طرحی برای درآمدزایی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بعد از بورسی شدن خبر داد و گفت: باشگاه استقلال صورت‌های مالی خود را به سازمان ارائه کرده است و باشگاه پرسپولیس نیز تا ۱۵ دی ماه ارائه خواهد داد.

🔻استقلال و پرسپولیس طبق اسنادی که در اختیار ایسنا قرار گرفته، از فروردین ماه ۱۴۰۰ آماده ورود به بازار سرمایه بود ولی این اتفاق رخ نداده است./ طبق جدیدترین اخبار، قصد دولت بورسی شدن سرهابی‌ها تا آخر بهمن‌ماه است.

🔻فاطمی امین: یارانه به جای دارو، به مصرف کننده نهایی تخصیص پیدا می کند./ یارانه دارو حذف نخواهد شد بلکه به تدریج به سمتی می‌رود که این یارانه از طریق شرکت های بیمه به مردم پرداخت شود.

🔻مدیران ایران‌خودرو و سایپا به دلیل روند کُند در کاهش خودروهای ناقص موجود در پارکینگ‌ها که مصداق احتکار منجر به اخلال در رقابت است، تفهیم اتهام شدند و دفاعیات آن‌ها هم شنیده شد.

🔻رئیسی: ما در جلسه ستاد اقتصادی دولت پیگیری کردیم که چه راهکارهایی می‌توانیم دنبال کنیم که بورس آرامشی پیدا کند و سرمایه‌گذاران و سهامداران ببینند که کاملاً وضعیت متفاوت شده است.

🔻رییسی: دولت در دو جبهه خنثی‌سازی و رفع تحریم‌ها فعالیت می‌کند و با فعالسازی ظرفیت‌های کشور امکان رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصد وجود دارد.

🔻رئیسی: گرانی و تورم به زودی متوقف می‌شود. گرانی‌های اخیر نتیجه تصمیمات نادرست گذشته است و آثار تصمیمات ما در ماه‌های آینده روشن می‌شود.

🔻رئیسی: تیم اقتصادی دولت در عمل و اجرا هماهنگ است./ ماموریت دولت، تحول با محوریت اجرای عدالت در جامعه است.

🔻وزیر راه و شهرسازی: در حال توافق با سازمان مدیریت و بانک مرکزی هستیم تا اقساط ‌طرح ملی مسکن به صورت پلکانی تعیین شود.

🔻میرکاظمی: برای بستن بودجه بدون کسری، دولت اولین قدم را با کاهش ۱۵ درصدی هزینه های خود به غیر از حقوق محکم برداشته است، ریخت و پاش‌های مرسوم دستگاه‌ها در دولت سیزدهم تکرار نخواهد شد.

🔻قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی آخر هفته گذشته با رشد ۸۰ تومانی به ۲۹۹۱۰ تومان رسید.

🔻نرخ دلار نیمایی با رشد حدود ۰.۸ درصد در پایان هفته به یک قدمی ۲۵ هزار تومان رسید.

🔻نرخ دلار در ترکیه بار دیگر از ۱۳ لیر عبور کرد.

🔻به دنبال تعطیلات سال نوی میلادی، مذاکرات وین از جمعه به مدت سه روز متوقف شد.

🔻باقری، مذاکره کننده ارشد ایران: در عرصه لغو تحریم‌ها مکاتباتی بین دو طرف انجام گرفت و پیشرفت‌های به نسبت خوبی در این چند روز آغازین دور هشتم صورت گرفت. امیدوارم پس از تنفس چند روزه به دلیل تعطیلات پایان سال میلادی کار جدی‌تری در موضوع لغو تحریم‌ها پیگیری شود.

🔻اولیانوف: از صمیم قلب آرزو می‌کنم همه شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای وین و همه حامیان توافق هسته‌ای در سراسر جهان شاهد بازیابی کامل برجام در اوایل سال آینده باشند.

🔻نماینده روسیه در مذاکرات وین: ما در دو حیطه شاهد برخی پیشرفت‌ها بوده‌ایم؛ یکی در مذاکرات و دیگر در ارزیابی‌های عمومی شرایط پیرامون مذاکرات وین. هم‌اکنون این ارزیابی‌ها برای اولین بار از ماه ژوئن شامل عناصر مثبت هستند. این بدان معناست که مذاکره‌کنندگان واقعا پیشروی داشته‌اند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .