وبلاگ

پذیره نویسی سهام تجلی

با دقت بخوان

سلام و وقت بخیر

۲ آذر ینی همین سه‌شنبه تجلیح پذیره‌نویسی میشه.
شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات یه شرکت پروژه‌محور هست و قراره اولین شرکت پروژه‌محور بورسی بشه.
ولی این پروژه‌محور یعنی چی؟
در دنیای تجارت عموما شرکت‌ها تأسیس میشن تا منافع مالکین یا سهام‌دارانشون رو تأمین کنند، چیزی‌که ما خیلی باهاش سروکار داریم شرکتی هست که تأسیس میشه شروع به تولید و بعدش فروش کالا یا خدمات میکنه و سودسازی می‌کنه. ولی در شرکت پروژه‌محور در ابتدای امر هیچ سودی ساخته و تقسیم نمیشه، بلکه شرکت میاد برا خودش پروژه تعریف می‌کنه و پروژه‌ها رو پیشرفت میده و وقتی که پروژه تکمیل و به بهره‌برداری رسید، اون پروژه از بخش یا معاونت پروژه به بخش یا معاونت تولید و بهره‌وری منتقل میشه و شرکت پروژه جدید دیگری رو تعریف میکنه و…
بعبارت دیگر تجلی اومده که پروژه تأسیس چنتا شرکت فعال در حوزه زنجیره تأمین فولاد رو جلو ببره و در این راه از مالکینش تأمین مالی میکنه. مزیت این روش نسبت به شرکت معمولی چیه؟ در شرکت معمولی این تامین مالی معمولا با تسهیلات بانکی انجام میشه ولی چون اتمام پروژه ممکنه چند سال طول بکشه، بازپرداخت وام بانکی شرکت رو دچار مشکل میکنه اما اگر اون شرکت تامین مالی پروژه‌هاشو از سهام‌داران انجام بده چی میشه؟ شرکت دغدغه بازپرداخت منابع تامین شده رو نداره و با پیشرف پروژه‌ها و نزدیک شدنشون به بهره‌برداری، خالص ارزش دارائی‌ها یا NAV و به تبع اون قیمت سهم شرکت هم رشد میکنه و سهام‌داران به capital gain میرسند.
خب الان فهمیدیم که تجلی چجور شرکتیه و قراره چطوری فعالیت کنه.
ولی نحوه عرضه‌اولیه شدنش چه فرقی با بقیه شرکتا داره؟
تجلی عرضه اولیه نمیشه، بلکه افزایش سرمایه به روش سلب حق تقدم از سهام‌داران فعلیش انجام داده و تجلیح رو قراره به صورت عمومی و توی بورس پذیره‌نویسی کنه. چون سرمایه اولیه شرکت خیلی ناچیز (۱ میلیارد تومان) بود افزایش سرمایش ۶۱۹۹۰۰ درصد هست. خب طبق محاسباتی که قبلا در معرفی افزایش سرمایه از آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهام‌داران فعلی گفتیم، پذیره‌نویسی ۹.۳۳۱.۰۰۰.۰۰۰ تجلیح به قیمت ۱۰۰۰ ریال روز سه‌شنبه ۲ آذر شروع میشه. در روز اول هر کد میتونه تا ۱۰.۰۰۰ تجلیح معادل ۱ میلیون تومن رو سفارش خرید بذاره ولی اگر همون روز اول کل پذیره‌نویسی فروش نره (شرکت کننده کم باشه) از روز دوم هر کد حقیقی یا حقوقی میتونن تا ۶۲ میلیون تجلیح (۰.۱% شرکت) معادل ۶.۲ میلیارد تومن رو سفارش خرید بذارن.
خب الان که فهمیدیم که پذیره‌نویسی به چه شکل انجام میشه، خریداران تجلیح کی می‌تونن سهمشون رو بفروشن؟
اول باید این افزایش سرمایه ثبت بشه و گزارش ثبتش بیاد کدال، بعدش سهام درصدی‌ها آپدیت بشه و تجلیح در پرتفوها به نماد تجلی تغییر پیدا کنه، و بعد باید منتظر پیام بازگشایی تجلی باشیم. پس تجلیح میخریم و تبدیل به تجلی میشه. به گفته مدیرعامل شرکت این افزایش سرمایه دوهفته‌ای ثبت خواهد شد و بعدش باید منتظر بازگشایی باشیم. حالا این صحبتای مدیرعامل هست و ممکنه بیشتر هم طول بکشه اما چون شرکت در سال ۹۹ تأسیس شده و پذیره‌نویسی این شرکت با پذیره‌نویسیای قبلی مثل حگردش و تفارس و… متفاوت هست، خیلی زودتر ازونا و بنظر نهایتا تا ۲ ماه بعد قابل معامله خواهد بود.
خب الان که فهمیدیم سهم بعد از خرید کی باز میشه این حرفا به چه دردمون میخوره؟ چیکار کنیم؟ سودش کجاست؟😁💸
با توجه به اینکه این مدل پذیره‌نویسی برای اولین بار داره انجام میشه و یه چیزی بین پذیره‌نویسی شرکت در شرف تأسیس و عرضه‌اولیه شرکت از قبل تأسیس شده هست صرفا میشه حدس زد که چه تعداد افراد تو پذیره‌نویسی تجلیح شرکت میکنن. حقوقی اصلی سهم ومعادن هست احتمالا در روز بازگشایی که بدون دامنه هم خواهد بود سهم رو نمیذاره خیلی بالا باز بشه و قیمت سهم همگام با رشد پروژه‌هاش بالا خواهد رفت و احتمال ضرر دادنش حتی در بازار بد هم خیلی کم هست.
سعی شد بصورت خلاصه و کامل هرچی در مورد تجلی و تجلیح و پذیره‌نویسی سه‌شنبه بایدگفته بشه را توضیح دهیم .8edited 13:15

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .