وبلاگ

خرید پله ای سهام در بورس چیست؟

خرید پله ای در بازار بورس ایران

خرید پله ای سهام در بورس، برای حرفه ای های بازار بورس و اوراق بهادار، استراتژی جدیدی نیست؛ اما برای تازه واردان و سرمایه گذارانی که به تازگی وارد این بازار شده اند، احتیاج به توضیح بیشتری هست.

شاید شما هم که به تازگی وارد بازار بورس شده اید و به طور مستقیم به سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام در این بازار اقدام می کنید، اصطلاح خرید پله ای سهام  را شنیده باشید. در این مقاله به بررسی خرید پله ای سهام در بازار بورس، مزایا، معایب و زمان به کار گیری این استراتژی می پردازیم.

خرید پله ای سهام در بازار بورس چیست؟

خرید پله ای سهام در بورس به بیان ساده یعنی خرید پله به پله در چند مرحله و با قیمت های متفاوت! برخی از خریداران سهام شرکتی از پتانسیل رشد این شرکت به واسطه رانت اطلاعاتی و یا تحلیل بنیادی آگاهی دارند؛ اما در مورد زمان آن یعنی کوتاه یا بلند مدت بودن مطمئن نیستند. این سرمایه گذاران با خرید سهم در قیمت های مختلف و استفاده از دارایی خود در نوسان گیری، به خرید پله ای می پردازند.

برای مطالعه مقاله نوسان گیری در بورس کلیک کنید

با پیش گرفتن این استراتژی تحلیل اشتباه معامله گر، زیان جبران ناپذیری بر او وارد نمی کند. همچنین با سرمایه ای که در سهم مورد نظر بلوکه نشده به نوسان گیری از بازار می پردازد و سود روزانه و هفتگی کسب می کند؛ به محض ظهور علائم رشد سهم، به خرید در پله های بعدی اقدام می کند. با انجام خرید پله‌ ای سهام در بازار بورس، ریسک و حد ضرر به حداقل کاهش خواهد یافت.

خرید پله ای سهام در بورس

کاهش میانگین خرید (خرید پله‌ای در صورت افت قیمت) در بازار بورس

کم‌کردن میانگین خرید (averaging down) هنگامی اتفاق می‌افتد که بعد از خرید سهام شرکتی، قیمت سهم نزولی می‌شود. در این حالت که به میانگین کم کردن هم معروف است، معامله گر سهام را در قیمت های پایین تری خرید می کند که میانگین قیمت خرید، کم شود.

برای انجام استراتژی کم کردن میانگین در خرید پله ای سهام بورس، باید توجه داشت که حتما با تحلیل دقیق بنیادی و تکنیکال سهام به کم کردن میانگین دست بزنیم. برخی از تحلیلگران به طور جدی مخالف این استراتژی هستند و برخی دیگر این استراتژی را تا حدود زیادی باعث کم شدن زیان و یا حتی کسب سود می‌دانند.

بررسی نظرات مختلف کارشناسان بازار سرمایه درباره میانگین کم کردن

کارشناسان و معامله گران بازار سرمایه به خرید پله ای دو نظر متفاوت دارند. برخی آن را به چشم فرصت و برخی دیگر به چشم تهدید نگاه می‌کنند. در ادامه به بررسی هر دو دیدگاه می پردازیم.

موافقان خرید پله ای سهام در بورس

کارشناسانی که به روش میانگین کم کردن در خرید پله ای سهام در بورس اعتقاد دارند، به دید بلند مدت به بازار سهام نگاه می‌کنند. معامله گرانی از این دست  کاهش قیمت سهام خریداری شده را به دید فرصت دوباره برای سرمایه گذاری می‌بینند.

به طور مثال فرض کنید معامله گری سهام پالایشی یکم را به قیمت 10000 تومان خریداری می کند. قیمت این سهم در برهه ای از زمان تا حدود 5000 تومان پایین می ‌آید. معامله گر مورد نظر دوباره اقدام به خرید سهم می کند. با رسیدن قیمت سهم به 7500 تومان، ضرر تعداد سهام 10000 تومانی خریداری شده جبران می شود. با نگهداری سهام در بلند مدت می‌تواند سود کسب کند.

این سهامداران کم شدن قیمت را به عنوان یک تخفیف شگفت انگیز بازار برای خود حساب می‌کنند وبا خرید در قیمت های پایین تر سود آتی خود را افزایش می دهند.

کم کردن میانگین در خرید پله ای در بازار بورس

مخالفان خرید پله ای سهام در بورس

اگر از زاویه دید سرمایه گذاران کوتاه مدت و نوسان گیرها به خرید پله ای نگاه کنیم، این روش بسیار پر ریسک و زیان‌ده می‌باشد. این معامله گران کاهش قیمت را سیگنال اتفاق بدتری در آینده میدانند. بسیاری از معامله گرانی که برای خود حد ضرر قرار داده اند، به محض رسیدن به حد ضرر مفروض، سهام را فروخته و از بازار خارج می شوند.

اصطلاح رایج بین مخالفان خرید پله ای در بورس، پایین آمدن قیمت ها به مثابه افتادن یک چاقو است؛ اگر بخواهید چاقو را با دست بگیرید، حتما به شما آسیب خواهد زد. این افراد به اندیکاتورهای تکنیکال مانند price momentum  برای توجیه کار خود تکیه کنند.

مزایای خرید پله ای سهام در بورس و کاهش میانگین خرید

اصلی‌ترین مزیت کاهش میانگین با خرید پله ای سهام در بورس این است که سرمایه‌گذار می‌تواند میانگین قیمت خرید سهام را تا حد زیادی کم کند. وقتی قیمت سهام به حالت صعودی یا همان گاوی درآید، در زمان کوتاه تری به سود می رسد.

به طور مثال شخصی سهام شرکت کگل را به تعداد 100 عدد در قیمت 2000 تومان خریداری کرده است. قیمت سهم تا 1000 تومان پایین می‌آید. اگر سرمایه گذار 200 عدد از سهام کگل را در این قیمت خریداری کند داریم:

100 برگه سهم 2000 تومانی= 200000 تومان

200 برگه سهم 1000 تومانی= 200000 تومان

200000+200000=400000 مجموعا برای 300 برگه سهم.

قیمت میانگین کل برای هر برگه سهام کگل: 400000 تقسیم بر 300 برگه = 1340 تومان برای هر برگه سهم

یعنی با رسیدن قیمت سهم به 1340 تومان می تواند کل سهام را بدون ضرر به فروش برساند.

حال اگر قیمت سهم به 2000 تومان بازگردد، این شخص (1340-2000)×300 = 198000 تومان سود خواهد کرد.

واضح است که اگر این شخص اولین خرید را در قیمت 2000 تومان انجام نمیداد و با تحلیل درست یا رانت اطلاعاتی در قیمت 1000 تومان اقدام به خرید می کرد، سود بیشتری عایدش می‌شد.

معایب کاهش میانگین خرید پله ای سهام در بورس

کم کردن میانگین خرید پله ای سهام در بورس با خرید تعداد دوبل خرید اولیه (مانند مثال کگل) استراتژی خوبی است؛ به شرطی که مطمئن باشیم بازار با افت بیشتری رو به رو نخواهد شد (بازار خرسی ادامه نمی یابد). در صورت ادامه روند کاهشی قیمت سهام، معامله گر متحمل ضرر بیشتری خواهد شد. البته در این موارد هم سرمایه گذارانی که از تمکن مالی خوبی برخوردارند و به دید بلند مدت به بازار نگاه می کنند باز هم با خرید در پله بعدی، میانگین کم می کنند.

باز هم تاکید می‌کنم در روند بازاری مانند بازار سال 1400 که به شدت نزولی شده است، خرید های این چنینی نیاز به تحلیل های درست و ریسک پذیری بالا دارد.

چند توصیه مهم  برای خرید پله ای سهام در بورس

اغلب سرمایه گذاران مشهور دنیا مانند وارن بافت، از استراتژی خرید پله ای سهام در بورس برای کاهش میانگین استفاده می‌کنند؛ اما نکته تامل برانگیز اینجاست که مقدار سرمایه ایشان به قدری زیاد است که اگر مقداری از آن هم برای سالها بلوکه شود، تاثیری در روند سرمایه گذاری و زندگی او نخواهد داشت. 

با در نظر گرفتن نکات زیر در سرمایه گذاری به روش خرید پله ای سهام در بورس می توانسود خوبی کسب کرد:

  • با تمام دارایی خود اقدام به خرید پله ای نکنید
  • از بنیاد سهم مطمئن باشید. سهم های بی بنیاد، کارخانه های رو به ورشکستگی و …. باتلاقی برای بلعیدن سرمایه شما به این روش هستند.
  • قبل از میانگین کم کردن و خرید پله ای سهام در بورس باید یک بار دیگر، اطلاعیه ها، صورت های مالی و … شرکت را بررسی کنید و مطمئن شوید، اتفاق خاصی باعث نزول قیمت نشده است.
  • وقتی بازار با ترس های کاذب مانند افت قیمت ها، توافق با آمریکا و …. رو به رو است، بهترین استراتژی معاملاتی خرید پله ای سهام در بورس با میانگین کم کردن است؛ زیرا در این زمان سهام اغلب شرکت ها پایین تر از ارزش واقعی آن ها است. باز هم تاکید می‌شود شرکت بنیادی باشد تا بعد از طوفان به حال اول بازگردد.

چند توصیه کاربردی برای کم کردن میانگین در خرید پله ای سهام بازار بورس

توضیحات خارج شدن از روند ضرر با کم کردن میانگین

 

جمع بندی و نتیجه گیری

روش و استراتژی خرید پله ای سهام در بورس و کاهش میانگین، مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. با تحلیل درست و به کار گیری استراتژی در موقعیت مناسب، می توانید سود خوب کسب کنید؛ همچنین با تحلیل اشتباه بیش از پیش متضرر خواهید شد. بر روی سهم های بنیادی این استراتژی را پیاده نمایید. سرمایه گذاری بلند مدت را مد نظر داشته باشید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .