وبلاگ

دومین جلسه کمیته سیاست های عملیاتی و نظارتی بر بازار با حضور مدیران عامل بورس و فرا بورس و معاونت نظارت بر ناشران و بورسها در محل سازمان بورس تشکیل شد.

Ⓜآکادمی محسنی تبارⓂ

مهم
دومین جلسه کمیته سیاست های عملیاتی و نظارتی بر بازار با حضور مدیران عامل بورس و فرا بورس و معاونت نظارت بر ناشران و بورسها در محل سازمان بورس تشکیل شد.

کار ویژه‌ی این کمیته بررسی آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرائی و نظارتی مربوط به بازار است و پس از بحث و تبادل نظر به مرور دستور العمل های مربوطه تغییر و بهبود خواهند یافت.

با توجه به اینکه کدهای معاملاتی بسیار کمی، محدودیت در دسترسی برخط داشتند، در گام نخست مقرر شد کارگزاران مجددا به احراز صلاحیت و رفع محدودیت دسترسی مستقیم در خصوص کدهای مربوطه اقدام کنند.

لازم به ذکر است بورس‌ها و کارگزاران اساسا امکان مسدودسازی کد های معاملاتی را نداشته و این موضوع نیازمند صدور دستور قضایی یا اخذ تصمیم توسط سایر مراجع ذی صلاح است.

رویه سازمان بورس اوراق بهادار و ارکان بدین صورت است که ناظرین پس از احراز تخلف مطابق با آیین نامه مقرر، صرفا دسترسی مستقیم افراد به بازار را برای مدت کوتاهی محدود کرده و مشتری در این مدت از طریق ایستگاه‌های کارگزاری اقدام به خرید و فروش میکند.

در این جلسه با توجه مسئولیت کارگزاری در احراز صلاحیت حرفه‌ای، مقرر شد اخذ
تعهدنامه وفق مسئولیت کارگزاری، توسط ایشان و حسب صلاحدید صورت گیرد.

لازم به تاکید است کد هایی که مطابق با ماده ۱۲ و تبصره آن در دستورالعمل اجرایی معاملات برخط شده‌اند به صورت خودکار ظرف ۵ روز رفع محدودیت صورت میگیرد. در این خصوص با توجه تعداد کد محدود شده و نیز رفع محدودیت خودکار، صعود یا نزول شاخص‌های بازار سرمایه مرتبط با اقدام محدودسازی در نظر گرفته نمی‌شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .