وبلاگ

رمز ارز چیست+3 روایت از تاریخچه رمزارزها💰

تاریخچه رمز ارز ها در حقیقت یافتن پاسخ برای سوالاتی است که در ذهن شما نقش بسته است. در این مقاله سعی بر آن است که به همه سوالات شما در مورد تاریخچه رمزارز ها پاسخ دهیم.

 • رمز ارز چیست؟
 • رمز ارز از کجا یا کدام کشور پدید آمده است؟
 • کدام کشور‌ ها رمز ارز را در معاملات خود پذیرفته و کدام کشورها استخراج و معاملات آن را ممنوع کردند؟
 • بلاکچین (Block chain) چیست؟
 • تاریخچه رمز ارز بیت کوین

بلاک‌چِین یا همان زنجیره بلوک چیست؟

اگر در 10 سال گذشته اخبار بانک‌ها ، نهادهای مالی و حتی پیام رسان تلگرام را پیگیری کرده باشید، حتما با نام بلاکچین برخورد کرده اید. برای این که بتوانیم مفهوم وجودی رمز ارزها را درک کنیم، لازم است که با اصطلاحات علمی که اغلب بر پایه ریاضی و کامپیوتر هستند، آشنا شویم.

پایگاه داده یا همان دیتابیس(Data Base) چیست؟

پایگاه داده که گاهی آن  را بانک اطلاعاتی هم می‌گویند، مجموعه اطلاعاتی هستند که به صورت الکترونیکی روی سیستم های کامپیوتری (هاست، سرور و…) ذخیره می‌شوند. اطلاعاتی که باید در پایگاه داده ذخیره شوند، معمولا به صورت ماتریس یا جدول تبدیل می‌شوند که دسترسی و جستجو برای بازیابی اطلاعات آسان‌تر باشد.

تفاوت ذخیره سازی معولی و ذخیره سازی روی دیتابیس

در ذخیره سازی معمولی مانند هارد کامپیوتر شخصی یا ذخیره سازی بر روی شبکه یک شرکت، تنها تعداد محدودی می‌توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند؛ اما پایگاه داده برای این طراحی شده است که تعداد افراد زیادی به طور همزمان به آن متصل شوند و حتی به حذف، اضافه و یا ویرایش اطلاعات در آن بپردازند.

دیتابیس ها معمولا از سرورهایی که کامپیوترهای بسیار قوی هستند، ساخته شده است. گاهی اوقات تعداد بسیار زیادی کامپیوتر به هم متصل شده و ابر کامپیوتری برای محاسبات پیچیده ساخته می‌شود. این دیتابیس ها، قابلیت‌های زیادی برای استفاده همزمان فراهم می‌کند.

Blockchain چیست؟

Blockchain ( بلاکچین) نوعی پایگاه داده است؛ اما نحوه ذخیره سازی و وارد کردن اطلاعات با پایگاه داده‌های معمول متفاوت است. بلاکچین ها همان طور که از ترجمه تحت الفظی آن مشخص است، به معنی زنجیره ای از بلوک می‌باشد. در هر بلوک 1 وجه اطلاعات خود بلوک و 2 وجه را 2 هش مینامیم. یک هش اثر انگشت خود بلوک (رمز بسیار دشوار و منحصر به فرد) و یک هش اثر انگشت بلوک قبلی است که ارتباط زنجیره وار بلوک ها را با هم شکل میدهد.

به طور مثال اکنون بلوک اول به وجود آمد. 1 وجه 1 هش دارد که اثر انگشت بلوک اول است (هش دوم نداریم، چون بلوک قبلی وجود ندارد). در وجه دوم اطلاعات وارد میشود تا زمانی که پر شود، حال بلوک دوم ساخته می‌شود. یک هش که همان هش بلوک اول است، یک هش که اطلاعات خود بلوک دوم است؛ در وجه دیگر هم اطلاعات وارد می‌شود تا پر شود. سپس بلوک سوم تشکیل می‌شود و….. این مدل ذخیره سازی داده ها را به ترتیب زمانی ذخیره می‌کند و احتمال نفوذ و هک را تقریبا به صفر می‌رساند.

شبکه غیر متمرکز اطلاعات چیست؟

حتما نام شاپرک در ایران را شنیده اید. شاپرک مخفف شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی است. شاپرک، بانک ملت، بانک مرکزی، سازمان سنجش و… همگی دارای یک سرور متمرکز در مکانی مشخص هستند؛ اما شبکه های غیر متمرکز محل منحصر به فردی ندارند و اطلاعات روی کامپیوتر تمام کاربران (میلیون ها کاربر) قرار گرفته است.

رمز ارز یا ارز دیجیتال چیست؟
رمز ارز چیست

تاریخچه‌ رمز ارز ها

در مورد رمز ارز اولیه یا این که چه شخصی برای اولین بار به فکر تولید چنین ارزی افتاد، نمی‌توان به طور قطع و یقین اظهار نظر کرد. به هر حال سعی کرده ایم با جستجو و تحقیق در منابع معتبر دنیا، محکم ترین روایات را از دل تاریخ علم کامپیوتر و ریاضی بیرون بکشیم و با شما در میان بگذاریم.

 • سال 1983 : یک آمریکایی سیستم رمزنگاری شده ای به نام eCash ایجاد کرد.
 • سال 1995: دوازده سال بعد ، همان شخص سیستم دیگری به نام DigiCash را معرفی کرد و توسعه داد. با استفاده از digicash  معاملات اقتصادی رمزنگاری و محرمانه می شد.
 • سال 1998: ایده اصلی برای ایجاد رمز ارز ( یا همان ارز رمز پایه) شکل گرفت.

تاریخچه شکل گیری نیاز به رمز ارز

تا سال 2008 رمز ارز مورد توجه کسی نبود و شاید نیازی برای وجود آن احساس نمی‌شد؛ اما در سال 2007-2008 که بحران املاک و بانک ها در ایالات متحده آمریکا شکل گرفت و سپس به کل جهان منتقل شد. اغلب فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران، قوانین مالی کشورها را بی فایده پنداشتند.

بانک‌های مرکزی شروع به چاپ پول بی پشتوانه و نامحدود کردند، نقدینگی زیاد شد و تورم شکل گرفت. یکی از ویژگی های مهم برای پول هر کشوری، با پشتوانه و محدود بودن آن است. اگر مسئولان مملکتی به این ویژگی پایبند نباشند، اقتصاد بیمار خواهد شد. با این اتفاقات نیاز برای رمز ارز شکل گرفت. پولی که محدود باشد، در اختیار دولت ها نباشد، قابلیت سریع انتقال داشته و قابل هک و پیگیری نباشد.

رمز ارز(ارز دیجیتال) از چه چیزی خلق می‌شود؟

اگر ارز دیجیتال را با نام دیگرش یعنی رمز ارز بررسی کنیم، میتوان فهمید که چیزی از جنس رمز یا کد است. این کد یا رمز در فضای وب موجب نقل و انقالات پول میشود. رمز های عادی و معمولی که برای ایمیل و دیگر اکانت‌ها مورد استفاده قرار می‌دهیم، قابلیت هک شدن توسط رایانه های معمولی را دارند. اما اگر الگوریتم رمز به طور پیچیده ای انتخاب شده باشد، احتمال پیدا کردن آن به صفر میل می‌کند.(نا ممکن است یا به سال ها زمان احتیاج دارد).

رمز ارزها از روشهای مختلف تشکیل شده است که رمزهای غیر قابل هک را به وجود می‌آورند. هر یک از این الگوریتم‌ها پایه یک نوع رمز ارز است. به طور مثال الگوریتم هش که در قبل اشاره کردیم پایه بیت کوین است. از الگوریتم های دیگر میتوان به الگوریتم مبتنی به منحنی های هذلولوی و جفت کلید عمومی-خصوصی اشاره کرد.

3 نکته مهم درباره انواع رمز ارز‌ها

 • رمز های هر الگوریتم تعداد متناهی است. یعنی مانند بانک های جهانی نمیتوان پول چاپ کرد و به بازار تزریق نمود. بنابراین طبیعی است که با رشد استفاده افراد از این تعداد محدود، افزایش تقاضا پیدا می‌شود و قیمت بالا میرود.
 • رمز ارزها هیچ پشتوانه فیزیکی ندارند. همان طور که میدانیم برای چاپ پول در هر کشوری باید ذخیره طلا وجود داشته باشد. یعنی ارزش پول هر کشوری با ذخایر آن سنجیده می‌شود. اما در رمز ارز هیچ پشتوانه ای وجود ندارد و به همین دلیل ورود به این بازار ریسک های خود را دارد.
 • بسیاری از رمز ارز ها الگوریتم مختص به خود را دارند. اما برخی دیگر مانند clones یا forks of Bitcoin بر پایه الگوریتم بیت کوین ساخته شده اند.

رمز ارز یا همان ارز دیجیتال چیست؟

رمز ارز (ارز دیجیتال) بیت کوین چیست؟

همان طور که قبلا گفتیم، بیت کوین رمز ارزی بر پایه الگوریتم هش می‌باشد. این رمز ارز در سال 2009 بعد از بحران جهانی اقتصاد سال 2008 توسط فرد یا تیمی با نام  “Satoshi Nakamoto” به دنیا معرفی شد؛ تا به امروز خالق بیت کوین را با نام ساتوشی ناکاماتو می‌شناسیم. در تاریخ 1 مارس 2021، تعداد بیت کوین های استخراج شده و درگردش حدود 18.6 بیلیون بیت کوین به ارزش 927 میلیارد دلار بود؛ البته با رشد فزاینده این رمزارز در ماه های اخیر، رقم موجود حداقل 3 برابر شده است.

معرفی رمز ارز های دیگر

بعد از موفقیت بیت کوین رمز ارزهای دیگری با عنوان “altcoins” ساخته شدند که شامل :

 • Litecoin
 • Peercoin
 • Namecoin
 • Ethereum
 • Cardano
 • EOS

میباشد. ارزش بازار همگی ارزهای رمز پایه در دنیا 1.5 تریلیون دلار است که بیت کوین با 60 درصد در صدر جدول قرار گرفته است.

مزیت استفاده از رمز ارزها در چیست؟

ارز رمز پایه نیز مانند سایر بازارهای مالی مزایا، معایب و ریسک‌های خاص خود را دارد.

 • جذابیت اصلی ارزهای رمز پایه فناوری بلاکچین است که مانند یک دفتر جامع حسابداری تمام معاملات را ثبت میکند. جعل تاریخ معامله غیر ممکن است.
 • تبادل بین 2 نفر یعنی پرداخت کننده و دریافت کننده انجام می‌شود. در انتقال پول در سیستم های عادی، انتقال با واسطه انجام می‌گیرد. به طور مثال نقل و انتقال پود در ایران توسط شاپرک و …. انجام می‌شود. بنابراین این تراکنش ها توسط اداره مالیات و … مورد رصد واقع خواهد شد. اما در ارزهای دیجیتال تایید صحت تراکنش بین دو نفر با اثبات کار(ماینینگ یا استخراج) یا اثبات سهام انجام میشود و شخص سوم در این انتقال هیچ نقشی ندارد.
 • سیستم انتقال وجوه در ارزهای دیجیتالبا حداقل هزینه پردازش انجام میشود. اما در سیستم های بانکی، صرافی ها و… برای انتقال پول کارمزد زیادی برداشت می‌شود.
 • کشورهای تحریم شده مانند ایران میتوانند نقل و انتقال پول های خود را با ارز دیجیتال انجام دهند و به این ترتیب تحریم ها به راحتی بی اثر میشود.
 • به علت ماهیت وجودی آن، نمیتوان رمز ارز را مانند دلار و طلا سرقت کرد.

معایب استفاده از ارزهای رمز پایه چیست؟

معایب استفاده از رمز ارزها را میتوان به صورت زیر بیان کرد:

 • بزرگترین عیبی که به رمز ارز ها منتصب میشود، انچام فعالیت های غیرقانونی، پولشویی، فرار مالیاتی ثروتمندان و … است.
 • فراموشی رمز عبور یا در اختیار گرفتن رمز عبور توسط دیگران، یعنی از دست رفتن تمام سرمایه
 • از آن جا که ارزهای رمز پایه هیچ پشتوانه ای ندارند و قیمت آن فقط توسط عرضه و تقاضا تعیین می شود، نوسان هایی با دامنه زیاد را تجربه می‌کنند.
 • بلاک چین ها از امنیت بسیار خوبی برخوردارند، اما در اکو سیستم ارزهای دیجیتال صرافی ها، کیف پول و … از خطر هک شدن در امان نیستند. در سالهای گذشته چندین صرافی آنلاین هک شده و میلیون ها سکه از کیف پول افراد در صرافی به سرقت رفته است.

کاربردهای دیگر بلاکچین

بیشتر کارشناسان کامپیوتر و فناوری اطلاعات، بلاکچین را دارای پتانسیل قوی برای استفاده در پیام رسان ها، انتقال اسناد محرمانه، رای گیری آنلاین و … میدانند.

جمع بندی نکات رمز ارز ها

از آنجا که ارز رمز پایه مفهوم جدیدی است، برای یادگیری بیشتر، مفاهیم اصلی را مرور میکنیم:

رمز ارز (ارز دیجیتال) چیست؟

ارزهای رمز نگاری شده، ساز و کاری را فراهم می‌آورند که پرداخت آنلاین مستقیما بین 2 نفر انجام شود و شخص سومی مانند دولت ها و … نمیتواند روی آن نظارت کند.رمز ارز، پول مجازی است و مانند دلار، پوند و… پشتوانه طلا ندارد؛ بنابراین قیمت آن فقط توسط عرضه و تقاضا در بازار تعیین میشود

چگونه صاحب رمز ارز یا رمز دیجیتال شویم؟

با استفاده از دستگاه هایی که مخصوص استخراج هستند و به نام ماینر شهرت دارند، میتوان رمز ارز استخراج کرد. همچنین میتوان از صرافی های آنلاین میتوان رمز ارز خریداری کرد.

محبوب ترین ارزهای رمزپایه کدامند؟

بیت کوین مشهورترین ارز رمزنگاری شده است و ارزهای رمزنگاری شده دیگری مانند اتروم ، لیت کوین و کاردانو به دنبال آن قرار دارند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .