وبلاگ

روزهای پرالتهاب بورس / احساس خطر سهام‌داران بزرگ

محسنی تبار. التهاب بورس

در هفته ای که گذشت بازار بورس روند ریزشی داشت. هرچند کارشناسان به سهام داران این امیدواری را می‌دهند که از اواسط دی ماه روند صعودی بازار بورس باز می‌گردد و بار دیگر سهام داران شاهد بازگشت شاخص کل خواهند بود.

بازار شنبه:

پیش گشایش بازار از 642 نماد حدود 189 نماد (30 درصد) با صف خرید و حدود 89 نماد (۱14 درصد) نیز با صف فروش رو به رو بودند.  شاخص کل در نهایت با افزایش 31527 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 444 هزار و 887 واحدی آرام گرفت.

کمترین بازدهی متعلق به گروه: تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری.

بیشترین ارزش معاملات: فلزی و معدنی.

کمترین ارزش معاملات: ماشین آلات و دستگاه های برقی.

بازار یکشنبه:

شاخص کل بورس به یک میلیون و 439 هزار واحدی رسید. نماد ملی صنایع مس ایران (فملی)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ایران خودرو (خودرو) ، توسعه معادن و فلزات (ومعادن)، بانک تجارت (وتجارت)، گروه مپنا (رمپنا)، کشتیرانی جمهوری اسلامی (حکشتی)، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو)، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)، بانک ملت (وبملت) و بانک صادرات ایران (وبصادر) تاثیر منفی بر شاخص کل داشتند.

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ایران خودرو (خودرو)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، بانک تجارت (وتجارت)، سایپا (خساپا) و ملی صنایع مس ایران (فملی) درگروه نمادهای پربیننده قرار داشتند. شاخص کل فرابورس با رشد 126 هزار واحدی وارد کانال 19 هزار و 688 واحدی شد.

بازار دوشنبه:

در اولین روز هفته جاری بورس شرایط خوبی داشت اما روز دوم این روند ادامه نداشت و بورس قرمز پوش شد. باتوجه به نواسانات متفاوت بازار سبب شد تا کارشناسان تحلیل محکمی نسبت به بازار بورس انجام ندهند اما آنها نسبت به روند بورس در آینده خوش بین هستند.

بورس در سومین روز خود در هفته جاری به یک میلیون و 436 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن هم به 452 هزار و 418 واحد رسید.

شاخص بورس امروز با رشد 3828 واحدی مواجه شد. نمادهای فملی، فخور و رمپنا بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص و نمادهای شستا، خودرو، حکشتی و فارس بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. برخی از کارشناسان پیش بینی کردند که اواسط دی ماه بورس روند رو به رشدی خواهد داشت.

بازار سه‌شنبه:

شاخص کل در بازار بورس به سطح یک میلیون و 444 هزار و 889 واحد رسید . در ابتدای این ماه سطح شاخص کل یک میلیون و 366 هزار واحد بود که اکنون این واحد افزایش یافت.

سهامداران شرکت‌های باما، بهنوش ایران و کشاورزی و دامپروری مگسال در بورس و معامله‌گران شرکت‌های کشت و صنعت دشت خرمدره، برق و انرژی پیوند گستر پارس و توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در فرابورس بیشترین سود را کسب کردند.

بیشترین رشد: برق و انرژی پیوند گستر پارس و توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

کاهش رشد: مسکن شمالغرب، مبین وان کیش و سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود

برخی از کارشناسان معتقدند که سیر صعودی بازار بورس از اواسط دی ماه صورت می‌گیرد. برخی از کارشناسان هم  اعلام کردند که سهام کوچک به دلیل نقدینگی به رنگ سبز در آمده است و روند بازار سیر صعودی می‌گیرد. سهام‌داران نمادهای بزرگ هم احساس خطر نکنند زیرا بار دیگر نمادهای بزرگ هم سبز رنگ می‌شوند.

بازار چهارشنبه:

بازار بورس در آخرین روز از هفته نخست دی ماه به کام سهام های کوچک شیرین شد. طبق پیش بینی برخی از فعالان بورس که بازار اکنون بر روی نمادهای کوچک تمرکز کرده است؛ امروز نمادهای کوچک سبز پوش بودند.

شاخص کل سرمایه به یک میلیون و 477 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن به 465 هزار و 164 واحد رسید. شاخص کل با افت مواجه است اما تحلیگران بازار سرمایه به رشد آن امیدوار هستند. همچنین کارشناسان حوزه بورس از سهام داران درخواست می کنند با موجهای منفی و مثبت بورس همراه نشوند و بازار بورس روند صعودی خواهد داشت.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .