وبلاگ

👑چگونه سهام بنیادی خوب پیدا کنیم و بخریم؟

همان طور که در مقاله تحلیل بنیادی توضیح دادیم، اگر قصد حضور بلند مدت و سود کردن در بازار بورس را دارید، بهتر است بر  انواع تحلیل از تحلیل بنیادی مسلط باشید.
در این قسمت نحوه پیدا کردن سهام بنیادی برای خرید و سرمایه گذاری را توضیح داده ایم.

ویژگی های سهام بنیادی

در ادامه به برخی ویژگی هایی که باید سهام بنیادی داشته باشد، اشاره می‌کنیم. سهم بنیادی باید اغلب این ویژگی ها را داشته باشد و فقط با اتکا به یک یا دو مورد در مورد بنیادی بودن سهم نمی‌توان اظهار نظر کرد.

بررسی شرایط و اوضاع اقتصادی جهان برای انتخاب سهام بنیادی

اولین موضوعی که هر تحلیلگر حرفه ای برای ورود به بازار باید به آن توجه کند، وضعیت اقتصاد و به طور کلی شرایط جهان و ایران در تعامل با آن است. به طور مثال اگر جهان وارد رکود اقتصادی شود، برخی صنایع بیش از صنایع دیگر دچار نزول خواهند شد. همچنین تعاملات کشورها با بروز شرایط جدید با شرایط قبل متفاوت خواهد بود. به طور مثال بعد از شیوع کرونا و تعطیلی صنایع شاهد آن بودیم که قیمت نفت در زمان کوتاهی منفی هم شد. بنابراین کسانی که از قبل موضوع کرونا را رصد کردند و به محض شنیدن خبر در چین اقدام به فروش نفت و خرید صنایعی مرتبط با اتاق مراقبت های ویژه، ماسک، الکل و دیگر تجهیزات پزشکی نمودند، سود خوبی به دست آوردند.
بنابراین یک تحلیلگر دائما باید اخبار جهان و ایران را رصد کند تا در موقع مناسب اقدام مناسب انجام دهد.

چک لیست انتخاب سهم بنیادی

در انتخاب سهم بنیادی باید موارد بسیاری رعایت شود، که در مقاله تحلیل بنیادی به صورت جامع به آن پرداخته ایم. اما در این جا به صورت چک لیستی به آن ها اشاره میکنیم که مرحله اولیه انتخاب را راحت تر بگذرانید و به قولی سهم ها را الک کنید. در مرحله بعد با دقت بیشتر به تحلیل صورت های مالی شرکت و دیگر موارد اشاره شده به تحلیل بنیادی بپردازیم.

  • نرخ رشد شرکت صعودی باشد
  • نرخ رشد درآمد عملیاتی از نرخ رشد تمام هزینه های شرکت، بیشتر باشد.(شرکت بهره وری بیشتری پیدا کرده است)
  • نرخ تولید و فروش 6 ماهه و سالانه افزایش یابد. (در برخی محصولات، فروش به صورت فصلی است و در فصول دیگر تولید به فروش پیشی می گیرد. به طور مثال فروش وسایل سرمایشی در زمستان بیشتر خواهد بود)
  • سهامداران و سرمایه گذاران عمده شرکت (که در صورت های مالی و گزارش شرکت وجود دارد) خوشنام باشند و سابقه دخالت منفی در فروش در سقف قیمت و پایین آوردن قیمت سهم و خرید مجدد و کارهایی از این دست نداشته باشد.
  • نقد شوندگی سهام بنیادی بالاست. یعنی تقریبا هر وقت که احتیاج به فروش سهم داشته باشید، با قیمتی مناسب آن را به فروش برسانید. (مجبور به فروش در قیمت های بسیار نازل نشوید و یا این که در صف فروش نمانید)
انتخاب سهام بنیادی در بازار بورس
سهام بنیادی
  • سهام بنیادی دارای eps مثبت است. شرکت هایی که eps منفی دارند در خطر ورشکستگی هستند.
  • عمر شرکت و میزان استهلاک ( به طور مثال شرکت سیمانی که 30 سال عمر دارد و تجهیزات خود را نو نکرده، سهم بنیادی حساب نمی‌شود)
  • انتشار اخبار و اطلاعات شرکت برای تصمیم گیری بهتر سهامداران و معامله گران بازار سرمایه
  • اموال، ذخایر و دارایی های شرکت به تنهایی برای بنیادی بودن سهم، کافی نیست. به طور مثال شرکت ایران خودرو با سود منفی هرساله، هنوز در بازار باقی مانده، اما این سهم چندان بنیادی ندارد و فقط به واسطه املاک سهامداران سهام را معامله می کنند.( اگر شرکتی ماده 141 شود، از املاک و دارایی های شرکت، پس از کسر بدهی و وام و … بین سهامداران توزیع میشود.)
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .