وبلاگ

شاخص هم وزن چیست؟

شاخص هم وزن،محسنی تبار

یکی از مواردی که درروند مطالعه بازار بورس  برای خرید سهم، به آن برمی‌خوریم، شاخص‌های ارزیابی بازار سهام است. شاخص‌های موجود در بازار بورس می‌تواند در انتخاب سهام و ارزیابی آن‌ها کمک زیادی کند. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد شاخص هم وزن بدهیم. برای مشاهده مقدار شاخص ها و میزان رشد و ریزش آن می توانیم به سایت tsetmc مراجعه کنیم.

فردی که خواسته باشد سهمی را بخرد ابتدا باید سهم را مورد ارزیابی قرار دهد و از تمام فیلترها بگذراند تا سرمایه گذاری موفقی داشته باشد. بدیهی است که این کار نیاز به علم و دانش خاص خود یعنی دانش در عرصه بازار بورس دارد. افراد تازه کار باید قبل از ورود به بازار بورس آموزش ­های لازمه را فرابگیرند. کالج تی بورس با آموزش بورس از صفر و روش کاملاً حرفه­ ای و کارآمد این وظیفه را برعهده‌گرفته تا بورس را به شکل کامل به شما آموزش دهد. کالج تی بورس کلاس های حضوری به صورت آموزش بورس در مشهد ، تهران، اصفهان، شیراز و سایر شهرها آماده آموزش هستند. همچنین افرادی که نمی‌­توانند در کلاس ­های حضوری شرکت کنند می‌توانند با شرکت در کلاس ­های مجازی از آموزش به ­صورت حرفه­ ای بهره­ مند شوند.

 

انواع شاخص ها در بازار بورس و فرابورس عبارتند از:

  1. شاخص کل بورس

  2. شاخص کل فرابورس

  3. شاخص کل هم وزن

  4. شاخص صنعت

  5. شاخص سهام آزاد شناور

  6. شاخص ۵۰ شرکت فعالتر

شاخص هم وزن چیست؟

 

شاخص بورس چیست؟

شاخص معیاری برای مقایسه حال حاضر بازار با گذشته آن است؛ و وضعیت بازار را از زمان مبدأ تا لحظه آخر نشان می­‌دهد. در بازار بورس شاخص های زیادی وجود دارد و هرکدام اطلاعات خاص و منحصربه‌فردی در اختیار ما قرار می­‌دهند.

شاخص کل بورس

این شاخص بر اساس ارزش کل سهام است و رشد و ریزش آن نشان‌دهنده کم یا زیادشدن میانگین ارزش کل سهام بورس است.

آیا تأثیرگذاری همه شرکت‌ها بر روی شاخص کل یکسان است؟

در شاخص کل، بسته به ارزش سهام شرکت­ ها، تأثیرگذاری متفاوت است؛ یعنی هر چه سرمایه شرکتی بیشتر و سنگین‌تر باشد تأثیر بیشتری در رشد و افت شاخص کل دارد. بنابراین اگر گفته شد  شاخص کل مثبت است الزاماً به معنی رشد همه شرکت‌های حاضر در بازار نیست.

اما ازآنجایی‌که شرکت­ های سنگین‌تر در جهت ­دهی شاخص کل تأثیر بیشتری دارند و همچنین بارها دیده‌شده که معاملات بلوکی روی تابلو اصلی در سهام شاخص ساز منجر به جهت‌دهی شاخص کل شده است، ازاین‌جهت نمی‌توان با مشاهده وضعیت شاخص کل به وضعیت کلی بازار پی برد. و اینجا شاخص هم وزن اهمیت پیدا می‌کند. در ادامه به توضیح شاخص هم وزن می‌پردازیم.

شاخص هم وزن چیست؟

در بعضی مواقع نیاز بود که صرفاً تغییرات شاخص قیمت بررسی شود و وزن سهم‌ها در آن دخیل نباشد به‌طوری‌که تمام شرکت­ ها تأثیر برابری داشته باشند، که شاخص کل فاقد این ویژگی بود. در سال ۱۳۹۳ شاخص هم وزن در بازار بورس ایران به وجود آمد. می­‌توان گفت شاخص هم  وزن زیرمجموعه‌ای از شاخص کل است. در شاخص هم وزن ارزش کل سهام باهم برابر است یعنی تأثیر همه سهام بر روی این شاخص یکسان است و تمام شرکت ­ها به یک اندازه تأثیرگذارند. افزایش قیمتی هر سهمی نیز در شاخص هم وزن به یک‌میزان است.

 

درنتیجه زمانی که مشاهده کردید شاخص کل مثبت است و شاخص هم وزن منفی است یعنی شرکت­ های بزرگ با سرمایه زیاد و سنگین وضعیت مثبتی دارند اما اکثر شرکت‌ها در وضعیت منفی به سر می­برند.

کدام شاخص مفیدتر است؟

هر شاخص مزایا و معایب خاص خود را دارد. شاخص کل با دید کلی که شرکت­ های سنگین­‌تر تأثیر بیشتری دارند وضعیت بازار را نشان می­‌دهد. اما اگر نیاز به جزئیات بیشتر داریم می‌­توانیم از شاخص هم وزن استفاده کنیم. برای آشنایی با انواع شاخص حتما مقاله ” شاخص بورس اهرمی تاثیر گذار بر روند قیمتی سهام ” را بخوانید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .