وبلاگ

صنعت نفت شیل آمریکا بدترین سال خود را تجربه کرد

نفت شیل آمریکا

ورشکستگی‌ شرکتهای نفت آمریکا در ۲۰۲۰ افزایش یافته که اکثر آنها مربوط به شرکت‌های شیل می‌شوند. این روند احتمالاً در ۲۰۲۱ شدت می‌گیرد.

سهام نفت و گاز آمریکا و فعالیت‌های حفاری رو به افزایش است ولی سال فاجعه بار 2020 برای صنعت انرژی آمریکا باعث شده روزهای رونق شیل برای همیشه از دست برود .

کاهش شدید هزینه‌ها به همراه سقوط تقاضا برای سوخت و کاهش قیمت نفت به‌خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به دوره صدرنشینی آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت دنیا پایان داده است. صنعت شیل آمریکا سال جدید میلادی را با تولید 7.44 میلیون بشکه در روز آغاز می‌کند یعنی 20 درصد کمتر از آغاز 2020.

تولیدکنندگان شیل به‌خاطر وام‌گیری بالا جهت توسعه تولید و همچنین کاهش هزینه‌ها و تولید به منظور پایین آوردن میزان ضرر و زیان، ضربه سختی خورده‌اند.

افزایش تقاضا برای سوخت‌های پاک‌تر بدین معناست که مصرف جهانی نفت هرگز به اوج خود قبل از بحران کرونا باز نمی‌گردد. اوپک و متحدانش قصد افزایش تولید خود را دارند که باعث توقف تلاش‌ها برای از سرگیری فعالیت در برخی میادین شیل می‌شود.

هزینه شرکت های نفت در سال آینده میلادی به 54 میلیارد دلار می‌رسد که کمی بالاتر از سطح 2020 است، ولی هنوز هم تا 104 میلیارد دلار  2019 فاصله زیادی دارد.

تولید کنندگان بزرگ شیل مثل پایونیر نچرال ریسورسز، دیاموندانرژی وکونوکو فیلیپس پیش‌بینی می‌کنند تولید در سال جدید کمی بالاتر از سطح فعلی ثابت بماند.

قیمت نفت آمریکا در سال جاری میلادی برای اولین بار در تاریخ به محدوده منفی رسید؛ تعداد چاه‌های نفت و گاز آمریکا به پایین‌ترین رقم سقوط کرد و اکسون موبیل از شاخص صنعتی داوجونز بیرون رفت.

 

شرکت‌های انرژی و پتروشیمی آمریکا با کاهش قیمت نفت تعدیل نیروی خود را آغاز کردند. 107 هزار کارگر آمریکایی در این شرکت‌ها تا ماه اوت شغل خود را از دست دادند و70 درصد این مشاغل از دست رفته دیگر باز نمیگردند .

بیش از 20 هزار شغل در میادین نفتی شیل نیومکزیکو از بین رفته است. تحلیلگران می‌گویند تولید نفت آمریکا یک میلیون بشکه در روز در سال آینده میلادی کاهش می‌یابد. تولید نفت آمریکا 670 هزار بشکه در روز در 2020 پایین آمده بود.

ورشکستگی‌های نفتی در 2020 افزایش یافته و 53.9  میلیارد دلار بدهی طی 11 ماه اول سال جاری میلادی ثبت شده است که اکثر این ورشکستگی‌ها مربوط به شرکت‌های شیل می‌شوند. این روند احتمالاً در 2021 شدت می‌گیرد.

تنها نقطه مثبت برای شیل این است که سال 2020 رو به پایان است و اگر شرکتی در 2020 پابرجا مانده حتماً در هر سال دیگری هم می‌تواند به بقای خود ادامه دهد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .