وبلاگ

معیارهای انتخاب و خرید یک سهم

معیارهای انتخاب و خرید یک سهم بستگی به استراتژی و روانشناسی بازار دارد. به طور مثال در اوایل سال 99 که بازار بورس سود خوبی نصیب سهامداران کرد (البته اگر به موقع از بازار خارج شده باشند) استراتژی اغلب افراد خرید بود. یعنی بدون تحلیل بنیادی یا تکنیکال اقدام به خرید سهم می کردند. گواه این ادعا صف خرید برای شرکت هایی بود که ماده 141 شده و اعلام ورشکستگی کرده بودند ولی همچنان صف خرید برای آن ها وجود داشت.(نماد سولیران)

اما اگر بخواهیم عاقلانه و عالمانه وارد بازار بورس شویم، با در نظر گرفتن مطالب زیر با کمترین ریسک اقدام به انتخاب سهم و خرید آن می کنید.

استفاده از تمام ابزار ها برای بررسی معیارهای انتخاب و خرید یک سهم

تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، تابلو خوانی، بررسی وضعیت صنایع، روانشناسی بازار همگی برای انتخاب سهم خوب، اهمیت دارند. اما استفاده از تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم، اهمیت بیشتری از بقیه موارد دارد.

حقوق صاحبان سهام یکی از معیارهای انتخاب و خرید یک سهم

حقوق صاحبان سهام را می توانید در قسمت سمت چپ ترازنامه های مندرج در سایت جامع اطلاع رسانی ناشران بورسی به نشانی codal.ir ببینید. به بررسی بدهی، درآمد و …. در صورت های مالی بپردازید. بهتر است ابتدا صنعت را با توجه به اطلاعات اقتصادی و سیاسی انتخاب کنید (به طور مثال صنایع پتروشیمی به زودی دارای افزایش قیمت در تولیدات هستند) و در این صنعت به بررسی صورت های مالی شرکت ها بپردازید. از مقایسه حقوق صاحبان سهام، بدهی، دارایی و … بهترین شرکت از لحاظ بنیاد و قیمت را انتخاب کنید.

نقش حاشیه سود خالص و ناخالص در انتخاب و خرید سهام

سود ناخالص معمولا بزرگتر یا در موارد نادر مساوی با سود خالص می باشد. برای محاسبه سود خالص باید هزینه های عملیاتی و مالیات را از سود ناخالص کسر کرد. حاشیه سود خالص نشانگر مدیریت یک شرکت است و حاشیه سود ناخالص نشان گر خوب یا بد بودن شرکت و صنعت است.

برای مطالعه مقاله چگونه یک سهام بنیادی خوب پیدا کنیم و بخریم، کلیک کنید.

ارتباط کل دارایی ها با نسبت ROA

یکی دیگر از معیارهای انتخاب و خرید یک سهم دانستن ارتباط دارایی ها با ROA است. اگر سود شرکت را بر کل دارایی ها تقسیم کنیم، به آن بازده دارایی ها می گویند و با ROA نمایش می دهند. بازده دارایی به این معناست که به ازای 100 تومان دارایی یا سرمایه گذاری حقوق صاحبان سهام، چقدر سود کسب شده است.

توجه به صورت گردش وجوه نقد برای انتخاب و خرید یک سهم

گردش وجوه نقد شرکت بر مبنای حسابداری نقدی است. این صورت از این لحاظ اهمیت دارد که فقط در صورت جا به جایی وجه نقد، مورد در این صورت درج می شود. میزان نقدینگی و میزان گردش پول در این صورت مورد بررسی واقع می شود.

بازارگاوی و بازار خرسی چیست؟ کلیک کنید

بازار خرسی و بازار گاوی چیست

دوره عملیات کامل در یک شرکت تولیدی

دوره عملیات کامل در انتخاب و خرید سهام کوتاه تر باشد، شرکت وضعیت بهتری دارد. دوره عملیات کامل به معنای تولید محصول، فروش و دریافت پول آن است.

موتور نقدینگی شرکت برای انتخاب و خرید یک سهم

شرکت هایی که نقدینگی خوبی می سازند، یعنی کالا را زود به فروش رسانده و پول آن را دریافت می کنند، نیاز کمتری به دریافت تسهیلات و وام دارند.

تحلیل هزینه های شرکت

بررسی هزینه های شرکت از نوع عملیاتی و غیر عملیاتی از موارد مهم برای انتخاب و خرید یک سهم است.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .