وبلاگ

🤩نسبت P/B چیست و فرمول محاسبه

برای تحلیل بنیادی باید آیتم های مختلفی در ترازنامه، صورت سود و زیان، گردش یا جریان وجوه نقد و همچنین نسبت های مالی مانند نسبت های اهرمی، نسبت های بدهی و…را بررسی کرد. یکی از نسبت های مالی مهم و تاثیر گذار در انتخاب سهم بنیادی، نسبت p/b می باشد. در این قسمت به بررسی نسبت p/b برای بازار بورس ایران می پردازیم.

(تعریف ) نسبت p/b چیست؟

این نسبت مالی از 2 واژه price به معنای قیمت یا ارزش بازار و book value به معنای ارزش دفتری سهم تلخیض شده است. در علم مالی ارزش دفتری را از تقسیم حقوق صاحبان سهام بر تعداد سهام بدست می‌آوریم. اگر شرکتی منحل شود، پس از پرداخت دیون و بدهی های شرکت و فروش اموال و دارایی ها، به مبلغی که به ازای هر سهم به سهامداران می رشد گویند.

(فرمول) نسبت p/b چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه ارزش دفتری کافیست از مقدار کل دارایی های شرکت، مقدار کل بدهی های شرکت را کم کنیم و بر تعداد کل سهام شرکت کنیم.

برای محاسبه نسبت پی به بی قیمت روز سهم را از تابلو tsetmc.com میخوانیم و بر ارزش دفتری که در قسمت قبل به دست آوریم، تقسیم می کنیم.

از این نسبت مالی چه مفاهیمی برداشت می شود؟

  • این نسبت نشان می دهد که قیمتی که الان سهم در بازار معامله می شود، از ارزش دفتری (ارزش در دفاتر حسابداری) کمتر است یا بیشتر. (اگر نسبت بزرگتر از 1 باشد، بیشتر و اگر کوچکتر باشد، کمتر است). بنابراین شرکتی که الان نسبت کوچکتری دارد، ارزش بیشتری برای خرید یا نگهداری دارد. اگر این نسبت خیلی بیشتر از 1 باشد، یعنی قیمت بازار بالاست و باید این سهم را فروخت.
  • به طور معمول ارزش بازار از ارزش دفتری بالاتر است.
  • سرمایه گذاران از این نسبت برای سرمایه گذاری بلند مدت استفاده می کنند.
  • اگر این نسبت کمتر از 1 باشد، به شدت برای سرمایه گذاری مناسب است.
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .