وبلاگ

هشدار همتی به دولت رئیسی درباره حذف دلار ۴۲۰۰

هشدار همتی به دولت رئیسی درباره حذف دلار ۴۲۰۰

💢عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی، در مطلبی با عنوان «چند نکته درخصوص موضوع حذف ارز ترجیحی» در کانال خود نوشت:

🔻قبلاً گفتم موضوعاتی نظیر حذف ارز ترجیحی نهاده‌های دامی ،کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی بخاطر اختلاف زیاد ارز ۴۲۰۰ با نرخ ارز نیمایی و حساسیت و پیچیدگی خاص و نیز آثار سیاسی و امنیتی آن بایستی در چارچوب یک تصمیم منسجم و با اتفاق نظر قوای مختلف کشور مورد بررسی و مداقه قرار گیرد وهمراه با تنویر افکار عمومی اجرا شود.

🔻به نظر می‌رسد دلایلی که موجب شد دولت دوازدهم در سال پایانی، علیرغم تمایلی که داشت، نتوانست در خصوص حذف ارز ترجیحی به تصمیم‌گیری قطعی برسد، همچنان پا برجا است.

🔻این روزها برخی با ضرب کردن میزان تفاوت نرخ ارز ترجیحی (دلار۴۲۰۰ تومان) و نرخ ارز نیمایی (دلار حدود ۲۵ هزار تومان) در عدد۱۲ میلیارد دلار (میزان ارز تخصیصی سالانه)، از رانت توزیعی حدود ٢۵٠ هزار میلیارد تومان به عنوان مابه التفاوت آن صحبت می کنند.

🔻سوال اینجا است: اگر این حد از رانت درعمل وجود دارد ، پس قیمت کالاهایی نظیر روغن ، مرغ ، تخم مرغ ، شیر، دارو و تجهیزات پزشکی و… در بازار بر مبنای نرخ ارز نیمایی شکل گرفته است.دراین صورت، نگرانی از حذف ارز ترجیحی به چه دلیل است؟

🔻اگر مبنای قیمت این کالاها در بازار
نرخ ارز نیمایی نیست، لذا، بهتر است مشخص شود قیمت آن کالاها در بازار دقیقا معادل چه نرخ ارزی هستن و بعد از حذف ارز ترجیحی، آن کالاها دقیقا با چه قیمتی و چه قدر گران‌تر به دست مردم خواهند رسید؟

🔻همچنین بایستی مشخص شود افزایش قیمت این بخش از کالاها چه تأثیری بر سطح عمومی قیمت‌ها (چه از نظر مستقیم و غیر مستقیم و خصوصاً با اثرگذاری برقیمتهای نسبی) در بازار خواهد داشت؟

🔻توجه به یک نکته هم ضروری است ظرف یکسال گذشته به خاطر شیوع جهانی کرونا، قیمت بین‌المللی (ارزی) نهاده های کشاورزی، گندم وجو و روغن و… بعضاً تا ۱۰۰ درصد افزایش داشتند و لذا بخش مهمی از افزایش قیمت داخلی انها به دلیل افزایش قیمت جهانی آنها بوده است.

🔻سؤال مهم این است که برای جبران قدرت خرید مردم، خصوصاً دهکهای کم درآمد، به خاطر افزایش آتی قیمت کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰، دقیقاً چند درصد از مابه التفاوت به آنها برگردانده می شود؟ آیا میزان یارانه پرداختنی می تواند افزایش در هزینه‌های خرید این کالاها را برای مردم جبران کند؟ آیا صحت دارد که دولت در صدد است بخشی از مابه التفاوت را برای تأمین کسری بودجه هزینه کند؟

🔻در صورتی که نرخ ارز نیمایی در آینده تغییر یابد، تاثیر این تغییر بر قیمت کالاها و از آن طریق بر یارانه‌های پرداختنی چگونه اعمال خواهد شد؟

🔻نکته آخر این که برای جلوگیری ازقیمت‌گذاری محصولات نهایی با نرخ آزاد ارز در بازار (که با ارز نیمایی حدود ۱۵ درصد اختلاف دارد) چه تضمینی وجود خواهد داشت؟

🔻در این که تداوم ارز دو نرخی به خاطر محدودیت ارزی و بودجه‌ای و نیز اشکالات ساختاری و اجرایی توزیع در کشور مشکل‌زا و حذف آن ضروری است، ولی، شکی وجود ندارد که به خاطر پیچیدگی‌ها و ابعاد تاثیر حذف آن و نیز به خاطر مشکلات معیشتی و فشار اقتصادی بر دهک‌های پایین جامعه، دارای ابعاد سیاسی – اجتماعی – اقتصادی وامنیتی خاص خود است که باید مورد توجه قرار گرفته و در یک چارچوب برنامه‌ریزی شده و دقیق اجرایی شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .