وبلاگ

پیوت در تحلیل تکنیکال چیست و کاربردش+معرفی 2 پیوت اصلی

احمد یکی از دوستان من، همیشه تو بازار کلاهش پس معرکست. هی میگه من شانس ندارم. تا بیام بفروشم، صف فروش سنگین میشه و قیمت افت میکنه. تا بیام بخرم یهو صف خرید میشه و دست از پا درازتر!! 🙁 احمد میگه کاش فقط روز زودتر بفهمم و بخرم یا بفروشم.

تقریبا هیچ معامله‌گری وجود ندارد که این شرایط را تجربه نکرده باشد. گاهی اوقات معامله‌گر اصلا نمی‌داند بازار کجا روند عوض می‌کند، برخی هم که حدس درست می‌زنند به خاطر طمع و کسب سود بیشتر، قافیه را می‌بازند.

پیوت در تحلیل تکنیکال به چه معناست؟

در بازی بسکتبال هم از این واژه استفاده می‌شود. در بسکتبال اگر بازیکنی که صاحب توپ است، یک پا را ثابت نگه دارد و پای دیگر را در جهت عکس بچرخاند، پای ثابت را پای پیوت گویند. شاید بتوان پیوت را در بازار بورس بی ربط با کاربرد آن در بسکتبال ندانست. در اصطلاح بورسی، پیوت نقاطی هستند که قیمت در آن‌ها چرخش میکند.

مشکل دوستمان احمد که در ابتدا گفتیم، تشخیص صحیح پیوت است. اگر او به درستی این نقاط را تشخیص دهد، در زمان مناسب اقدام مناسب را انجام می‌دهد و حسرت از دست رفتن فرصت را نمی‌کشد. البته باز هم تاکید می‌شود که تشخیص دقیقِ دقیق، تقریبا غیر ممکن است. اما اگر برای خود حد سود و ضرر قرار داده باشید، میتوانید به موقع معامله مورد نظر را انجام دهید.

چند نکته مهم درباره پیوت ها

  • در لغت به معنای محور و در بازار‌های مالی نقاط بازگشت می‌باشند.
  • معمولا موقعی اتفاق میفتد که نیروی عرضه یا تقاضا بر دیگری غالب شود.
  •  فقط در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ نقاطی هستند که قیمت در آنها تغییر جهت میدهد.
  • این نقاط به طور کلی به دو دسته سنتی و  مدرن تقسیم می‌شوند.

تعریف ساده و علمی از پیوت

نقاطی می‌باشند که تغییر جهت در آن‌ها شکل میگیرد. به عبارت بهتر پیوت شامل 3 کندل همراستاست که در خلاف جهت قبلی تشکیل می‌شوند.

انواع پیوت ها

پیوت‌های سنتی به دو نوع مینور و ماژور تقسیم بندی می‌شوند.

پیوت مینور

مینور در لغت به معنای جزئی و اندک است. در نمودار تحلیل تکنیکال ،مینور به معنای تغییرات کوچک می‌باشد که مورد علاقه نوسان‌گیران بازار است.

نکات مینور

  • خط روندها به هیچ وجه با نقاط مینور ترسیم نمی‌شود.
  • در انتهای اصلاح بازار رخ می‌دهند و تغییر جهت کوچک و کم را بنا می‌نهد
  • برای روندهای کوچک و نوسان‌گیری به کار میروند.

پیوت مینور و پیوت ماژور دکتر محسنی

پیوت ماژور

ماژور در لغت به معنای اصلی و بزرگ است. بنابراین ماژور در این جا به معنای تغییرات اصلی و بزرگ می‌باشد. تغییرات اصلی در نمودار تکنیکال به معنای تغییر جهت بازار صعودی به نزولی یا نزولی به صعودی است. پر واضح است که چنین فرآیندی تاثیرات بزرگی بر بازار بورس دارد. از پیوت‌های ماژور برای ترسیم خط روندها و تحلیل های تکنیکالی استفاده می‌شود. برای تشخیص نقاط پیوت ماژور کلیک کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی بر آن بود که دانشجویان با تعاریف مقدماتی تحلیل تکنیکال برای ورود به بازار بورس آشنا شوند. با مرور مقالات سایت به دانش اولیه دست خواهید یافت. بعد از آشنایی با مفاهیم اولیه و اصطلاحات، فیلم‌های آموزشی اصلی برای شما در نظر گرفته شده است. با توجه به تعداد زیاد اصطلاحات و شناخت شما از نمودار تکنیکال و همچنین تحلیل بنیادی که شامل بررسی سایت کدال، سایت بورس و … است، باید کمی حوصله به خرج دهید.

یادتان باشد در این قسمت هر چه بهتر و اصولی تر یاد بگیرید، در آینده نه چندان دور، سود بیشتری خواهید کرد و از ضررهای احتمالی که اکثر افرادی که با بورس آشنایی کامل ندارند و یا اطلاعات آن‌ها دقیق و علمی نیست، جلوگیری شود. بنابراین این جمله را آویزه گوشتان کنید. یادگیری بهتر و بیشتر، جلوگیری از ضرر بیشتر و کسب سود بالاتر

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوره رایگان ما رو به هیچ وجه از دست نده

سلام خوش آمدید

در صورت نیاز با هر کدام از پشتیبانان ارتباط برقرار نمایید.

این دوره آموزشی رو به هیچ وجه از دست نده . . .